APDA1806CGCK
DigiKey Part Number
754-2337-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2337-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2337-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APDA1806CGCK
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
25°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
574nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.80mm L x 1.50mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
0.95mm x 0.60mm