APDA1806SURCK
DigiKey Part Number
754-2330-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2330-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2330-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APDA1806SURCK
Description
LED RED CLEAR SMD R/A
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.95V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APDA1806SURCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
1.80mm L x 1.50mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
0.94mm Dia