APT1608ZGC-AMT
DigiKey Part Number
754-APT1608ZGC-AMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APT1608ZGC-AMTCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APT1608ZGC-AMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608ZGC-AMT
Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APT1608ZGC-AMT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
130°
Wavelength - Peak
515nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Height (Max)
0.85mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm