APTD1608LSYCK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Kingbright
In Stock: 7 576
Datasheet
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 1.85V 0603 (1608 Metric)
APTD1608LSYCK
DigiKey Part Number
754-2039-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2039-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2039-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608LSYCK
Description
LED YELLOW CLEAR 1608 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
APTD1608LSYCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V
Mfr
Current - Test
2mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
60°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
590nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
0.70mm Dia