SR211C104KAAAP1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 15 216
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 120
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
Similar
KEMET
In Stock: 592
Similar
KEMET
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR211C104KAAAP1
DigiKey Part Number
SR211C104KAAAP1-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211C104KAAAP1
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)