CCMR015.HXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 113
Datasheet
15A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
CCMR015.HXP
DigiKey Part Number
5666-CCMR015.HXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMR015.HXP
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 600VAC/500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Motor Protection
Packaging
Bulk
Class
CC
Part Status
Active
Approval Agency
CE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
300kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
15A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC