CCMR015.TXP
DigiKey Part Number
5666-CCMR015.TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMR015.TXP
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 600VAC/500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Class
CC
Approval Agency
CE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
15A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC