DECASMDC050F/60-2
DigiKey Part Number
DECASMDC050F/60-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
DECASMDC050F/60-2CT-ND - Cut Tape (CT)
DECASMDC050F/60-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DECASMDC050F/60-2
Description
PTC RESET FUSE 60V 550MA 2018
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 550 mA Ih Surface Mount 2018 (5045 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.1 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2018 (5045 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.197" L x 0.177" W (5.01mm x 4.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
550 mA
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)
Current - Trip (It)
1.1 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
10 A