L6004D3TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 19 996
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 30 575
Datasheet
In Stock: 736
Parametric Equivalent
Renesas Electronics Corporation
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 431
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 4 A Surface Mount TO-252 (DPAK)
L6004D3TP
DigiKey Part Number
L6004D3TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6004D3TP
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
33A, 40A
Manufacturer
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
3 mA
Packaging
Tube
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Part Status
Active
Configuration
Single
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V