TMOV14RP625E
DigiKey Part Number
TMOV14RP625E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP625E
Description
VARISTOR 1KV 6KA DISC 14MM
Detailed Description
1 kV 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Energy
200J
Capacitance @ Frequency
160 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Varistor Voltage (Typ)
1 kV
Package / Case
Disc 14mm