V5.5MLA1206NH
DigiKey Part Number
F2219TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2219CT-ND - Cut Tape (CT)
F2219DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V5.5MLA1206NH
Description
VARISTOR 8.2V 150A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 V 150 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
9.3 V
Current - Surge
150 A
Series
Energy
0.4J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
3500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.5 V
Varistor Voltage (Min)
7.1 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
8.2 V