GST160A48-R7B
DigiKey Part Number
1866-2048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST160A48-R7B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 160W
Detailed Description
48V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
GST160A48-R7B Models
Category
Power (Watts)
160 W
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
47.2" (1.20m)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.89" L x 2.83" W x 1.38" H (175.0mm x 72.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
3.34A