DTM165PW480C
DigiKey Part Number
285-2408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM165PW480C
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 165W
Customer Reference
Detailed Description
48V 165 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
165 W
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Not For New Designs
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
41.34" (1.05m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
48V
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Current - Output (Max)
3.44A