UHP-200-24
DigiKey Part Number
1866-4954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-200-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 202W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
7.64" L x 2.17" W x 1.02" H (194.0mm x 55.0mm x 26.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
8.4 A