UHP-350-24
DigiKey Part Number
1866-4968-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-350-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.66" L x 2.44" W x 1.22" H (220.0mm x 62.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
14.6 A