UHP-500-24
DigiKey Part Number
1866-5010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-500-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 502W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
94.5%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
9.13" L x 3.19" W x 1.22" H (232.0mm x 81.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
20.9 A