MIC4576-3.3WU-TR
DigiKey Part Number
576-1551-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1551-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1551-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC4576-3.3WU-TR
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
EDA/CAD Models
MIC4576-3.3WU-TR Models
Category
Voltage - Input (Max)
36V
Active
Frequency - Switching
200kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4V