MDT0096A2IS-SPI
DigiKey Part Number
3086-MDT0096A2IS-SPI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDT0096A2IS-SPI
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 0.96"
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 0.96" (24.38mm) 80 x 160
Category
Diagonal Screen Size
0.96" (24.38mm)
Manufacturer
Midas Displays
Viewing Area
10.80mm W x 21.70mm H