BLM21HE802SH1L
DigiKey Part Number
490-BLM21HE802SH1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-BLM21HE802SH1LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-BLM21HE802SH1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLM21HE802SH1L
Description
FERRITE BEAD 8 KOHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 650mA 700mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BLM21HE802SH1L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
700mOhm
Manufacturer
Murata Electronics
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.057" (1.45mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
8 kOhms @ 100 MHz
Features
Automotive
Current Rating (Max)
650mA