DF13A-5P-1.25H(51)
DigiKey Part Number
H125990TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125990CT-ND - Cut Tape (CT)
H125990DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13A-5P-1.25H(51)
Description
CONN HEADER SMD R/A 5POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 5 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF13A-5P-1.25H(51) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
150V