LQM18PN2R2MGHD
DigiKey Part Number
490-14478-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-14478-1-ND - Cut Tape (CT)
490-14478-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18PN2R2MGHD
Description
FIXED IND 2.2UH 1.05A 250 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 1.05 A 250mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQM18PN2R2MGHD Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
250mA