LQM21PZ2R2MC0D
DigiKey Part Number
490-LQM21PZ2R2MC0DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM21PZ2R2MC0DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM21PZ2R2MC0DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM21PZ2R2MC0D
Description
FIXED IND 2.2UH 600MA 425 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 600 mA 425mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM21PZ2R2MC0D Models
Category
DC Resistance (DCR)
425mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
50MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)