PCF0G561MCL4GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PCF0G561MCL4GS |
Description | CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 560 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 13mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PCF0G561MCL4GS Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 4.52 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 560 µF | Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 4 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |