PCG1A101MCL1GS
DigiKey Part Number
493-4589-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4589-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4589-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCG1A101MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V SMD
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCG1A101MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm