RNE1C102MDNASQ
DigiKey Part Number
493-17724-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNE1C102MDNASQ
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V TH
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RNE1C102MDNASQ Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm