UHV1A102MPD
DigiKey Part Number
493-15281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1A102MPD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHV1A102MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
816 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C