UHV1A102MPD6TA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UHV1A102MPD6TACT-ND - Cut Tape (CT) UHV1A102MPD6TA-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UHV1A102MPD6TA |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UHV1A102MPD6TA Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 798 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.33 A @ 100 kHz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 46 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 10 V | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |