UHV1A102MPD6TA
DigiKey Part Number
493-UHV1A102MPD6TACT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1A102MPD6TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1A102MPD6TA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHV1A102MPD6TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
798 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.33 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C