UPM0J102MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 972
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 228
Datasheet
Similar
In Stock: 178
In Stock: 3 326
Parametric Equivalent
In Stock: 620
Parametric Equivalent
In Stock: 1 393
Panasonic Industry
Panasonic Industry
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM0J102MHD6
DigiKey Part Number
UPM0J102MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM0J102MHD6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM0J102MHD6 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
770 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
890 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C