UPM1E102MHD6
DigiKey Part Number
493-15720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1E102MHD6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1E102MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.52 A @ 10 kHz
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C