UPW1E102MHD
DigiKey Part Number
493-1831-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1E102MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.245 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.66 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C