UPM1V561MHD1TD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1 293
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 942
Chemi-Con
Image for UPM1V561MHD1TD is not available
UPM1V561MHD1TD
DigiKey Part Number
UPM1V561MHD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V561MHD1TD
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C