UPM2A471MHD
DigiKey Part Number
493-11141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2A471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM2A471MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.76 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 10 kHz
Impedance
47 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C