UPW1E561MPD1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 297
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 3 423
Datasheet
Image for UPW1E561MPD1AA is not available
UPW1E561MPD1AA
DigiKey Part Number
UPW1E561MPD1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E561MPD1AA
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
915 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
52 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C