UWT1V330MCL6GS
DigiKey Part Number
493-9890-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9890-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9890-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1V330MCL6GS
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UWT1V330MCL6GS Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
52 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
78 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C