181-044-113R531
181-044-113R531
181-044-113R531
DigiKey Part Number
181-144RME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-044-113R531
Description
CONN D-SUB HD PLG 44POS R/A SLDR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
181-044-113R531 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C