680S17W2203L401
680S17W2203L401
NorComp IP67 Connectors
680S17W2203L401
DigiKey Part Number
NOR1221-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680S17W2203L401
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS PNL MNT
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
680S17W2203L401 Models
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A, 40A
Number of Positions
Color
Black
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C