OWMB-757525S-27-15A
DigiKey Part Number
3949-OWMB-757525S-27-15ATR-ND - Tape & Reel (TR)
3949-OWMB-757525S-27-15ACT-ND - Cut Tape (CT)
3949-OWMB-757525S-27-15ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWMB-757525S-27-15A
Description
BUZZER MAGN 3.6V 7.5X7.5 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3.6 V 100mA 2.7kHz 91dB @ 3.6V, 5cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWMB-757525S-27-15A Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Sound Pressure Level (SPL)
91dB @ 3.6V, 5cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
100mA
Part Status
Active
Port Location
Side
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
3.6 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
2.5 ~ 4.5V
Size / Dimension
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Frequency
2.7kHz
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)