NCP716MT33TBG
DigiKey Part Number
NCP716MT33TBGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP716MT33TBGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP716MT33TBGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP716MT33TBG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 6-WDFN (2x2)
EDA/CAD Models
NCP716MT33TBG Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4.2 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
5.8 µA
Part Status
Active
PSRR
60dB (100kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.56V @ 80mA