NRVB5H100MFST3G
DigiKey Part Number
488-NRVB5H100MFST3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NRVB5H100MFST3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NRVB5H100MFST3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVB5H100MFST3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)