NRVB5100MFST1G
DigiKey Part Number
NRVB5100MFST1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NRVB5100MFST1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NRVB5100MFST1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVB5100MFST1G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRVB5100MFST1G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
980 mV @ 5 A