HSM1100JE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 50 140
Datasheet
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Rohm Semiconductor
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Image for HSM1100JE3/TR13 is not available
HSM1100JE3/TR13
DigiKey Part Number
HSM1100JE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSM1100JE3/TR13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214BA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-214BA
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214BA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 1 A