ECA-0JM682B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 600
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1 452
Parametric Equivalent
In Stock: 597
Similar
Chemi-Con
Similar
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 117
Nichicon
In Stock: 374
In Stock: 500
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ECA-1EM471
ECA-0JM682B
DigiKey Part Number
ECA-0JM682B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-0JM682B
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-0JM682B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.27 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.159 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C