EEE-HA1H330XP
DigiKey Part Number
PCE4218TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4218CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4218DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1H330XP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HA1H330XP Models
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
102 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C