EEE-HA1H330P | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-HA1H330P |
Description | CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-HA1H330P Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 154.7 mA @ 10 kHz |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |