EEE-HC1H330P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1 000
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 17
Datasheet
In Stock: 286
Similar
In Stock: 5 922
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 935
Parametric Equivalent
In Stock: 24
Chemi-Con
KEMET
Nichicon
Nichicon
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EEE-HC1H330P
DigiKey Part Number
EEE-HC1H330P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HC1H330P
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-HC1H330P Models
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
154.7 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C