EEE-HA1H330XP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-HA1H330XP |
Description | CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-HA1H330XP Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 102 mA @ 10 kHz |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |