EEU-FK1V561B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 933
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 3 423
Datasheet
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EEU-FK1V561B
DigiKey Part Number
EEU-FK1V561B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FK1V561B
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FK1V561B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.1175 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.49 A @ 100 kHz
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C