HSTTVA25-Y
DigiKey Part Number
298-13698-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTVA25-Y
Description
HEATSHRINK 1/4" X 0.5' BLACK
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.029" (0.74mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)