HSTTVA25-48-Q
DigiKey Part Number
298-13500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTVA25-48-Q
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.029" (0.74mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Corrosion Resistant, Flame Retardant, Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
120°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
60 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)